OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stalo se jednoho zimního večera, že jsem dostal chuť napsat recenzi na nějaké nové CD, ale zrovna jako na potvoru jsem si nic neopatřil. Plány na víkend s časem na recenzi nepočítaly, čili ani nebyl důvod běhat do půjčovny. Nicméně nakonec ten čas přeci jenom zbyl. Ale to je v kontextu tohoto článku asi nepodstatné. Přesto se nakonec jedno album našlo. Bohužel však ve mně vyvolalo dojem, že jde o další hřebík do rakve jednoho hudebního směru.
K hudbě této rakouské kapely jsem se dostal před pár lety a docela mě zaujala. Přiznávám, že v té době jsem měl na gothic metalový žánr poněkud méně kritický náhled než dnes. Pravděpodobně to bylo dáno tím, že jsem ještě nepsal pro Metalmanii a nebyl tak ovlivněn negativistickým názorem svých kolegů, kteří nesnáší cokoliv ohledně goth-metalového žánru (pravděpodobně ani redaktora na tento směr zaměřeného…) a nejspíš ohledně metalu obecně :-). Nyní již mohu s klidem říci, že DARKWELL byli špatní již od svých počátků.
Čímž nechci naznačit, že bych na tento směr zcela zanevřel, ale dostat se k DARKWELL dnes poprvé, tak si jich ani nevšimnu. DARKWELL představují přesně ten typ hudby, kdy je potřeba se zvýraznit pomocí image, protože pomocí hudby to asi nepůjde. Měl-li bych se vyjádřit k hudbě samotné, tak bych asi jenom opakoval svá slova z nedávné recenze na ELIS. Je to v podstatě na chlup stejné, devět nezáživných, nenápaditých písní bez jediného zajímavého motivu, bez jakékoliv myšlenky. Instrumentální dovednost hudebníků je špatná. Kytary drhnou to samé stále dokola, bubeník ve mně evokuje vzpomínku na rozhovor s pány Svěrákem a Smoljakem, kdy pravili (necituji): „…my jsme přemýšleli, jakou roli v orchestru má vlastně dirigent, on tam stojí, na nic nehraje a pouze ukazuje na ostatní hráče. (…) Nakonec jsme na to ale přišli, on se snaží uhodnout, který nástroj bude hrát!“. Podobný pocit mám z výkonu pana Neunera, on se snaží uhodnout, kdy do toho praštit. Navíc si po odchodu Alexandry do skupiny nabrali zcela nemožnou a pěvecky nevybavenou dívčinu. Kdyby po vzoru podobně nadané Angely alespoň přešla na growling…
Neumíme hrát? To nevadí, oblečeme se do černé barvy, budeme se tvářit smutně, drhnout pár akordů, přidáme několik rádoby dojemných klávesových hmatů a za mikrofon postavíme nějakou kamarádku. Pochybuji, že nám taková hudba má co říci, dnešní gothic metal žije z vyčerpaných témat.
Nechcete-li si zkazit dobrý vkus, tak se tomuto albu obloukem vyhněte.
2 / 10
Stephanie Luzie
- zpěv
Mathias Nussbaum
- kytara
Roland Wurzer
- basa
Raphael Lepuschitz
- klávesy
Moritz Neuner
- bicí
1. Fate Prisoner
2. Strange
3. Metatron
4. Crown of Thorn
5. The Machine
6. Hope Unborn
7. Nothingness
8. Far Cry
9. Last Chance
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.